ESH juubeliaasta

Fotol: Alfons Ra ja Yuri Mansur Tokyos, foto Stefan Lafrentz

2001. aasta jaanuaris nägi ühes Lõuna-Eesti tallis ilmavalgust märgilise tähendusega täkuke – ta oli esimene eesti sporthobuse tõuraamatusse sündinud varss. Ei teagi, kas teadlikult või kogemata sai see varss endale nimeks Starter ja võib öelda, et see oli stardipauguks paljude sporthobusekasvatajate aastatepikkusele tööle ja hobile, rõõmudele ja muredele, pühendumisele ja lootustele.
20 aastat hiljem on paljud lootused täitunud. Just nagu sünnipäevakingituseks oli 2021. aasta eesti sporthobuse jaoks fantastiliselt tegus ja tempokas. Tähtsündmus oli muidugi olümpia – on tõeline ime, et tõuraamat, kus sünnib aastas vaid 200 sporthobuse varssa, oli olümpial esindatud lausa kolme ESH hobusega!

Sammulis noorhobuste takistussõidusarja etapil sai publik kaasa elada Dina ja Donna Anna sooritusele ekraani vahendusel

Donna Anna ja Dina Ellermann tegid Eesti ratsaspordiajalugu, võisteldes esimestena Eesti lipu all olümpial ratsutamises. Parima tulemuse tegi Eestis sündinud sporthobustest Alfons Ra brasiillase Yuri Mansuri all, saavutades individuaalselt 20. koha ja meeskondlikult 6. koha, olles meeskonna parim võistluspaar vaid 4 karistuspunkti teenides! Caesar läheb ajalukku sellega, et oli esimene eesti sporthobune, kelle olümpiale kvalifitseerumine kinnituse sai, seda juba 2020 aastal. Kõik need kolm hobust, üles kasvatatud Liivaku ja Rebala tallide ning Hinno Nokkuri poolt, kõrgeima tasemeni spordis treenitud Eesti oma ratsanike Dina Ellermanni, Rein Pilli ja Paul Arguse poolt, on teinud suurepärast reklaami Eesti aretusele. Eesotsas Alfons Ra saavutused on ESH tõuraamatu tõstnud Maailma Sporthobuste Kasvatajate Föderatsiooni tõuraamatute takistussõidu edetabelis enneolematule 25. kohale!

Augusti alguses tähistas oma 85. juubelit ESHKS “isa” Raigo Kollom. Peo ajal anti üle äsja olümpialt naasnud naiskonnale “Team Donna Anna Tokyo 2020” tekstiga ESHKS  joped.

Kõik mis eesti sporthobune oma juubeliaastal ette võttis, see ka õnnestus – võideti koolisõidu ja takistussõidu Eesti Meistrivõistlused, takistussõidus oli lausa kogu poodium ESH päralt. ESH Van Damme (aret. Talliteenuste Oü) Urmas Raagiga võitis suvise MK etapi Riias ning sügisese Saku Suurhallis toimunud MK etapi võidupunktid pani taskusse ESH B Captain Norman (aret. perek Normannid) Gunnar Klettenbergiga sadulas. See ratsu on muuseas samuti läinud hiljaaegu laia maailma eesti sporthobusele kuulsust tooma. Hobuse ostis omale võistlusratsuks tuntud hollandlane Henk Van De Pol.

B Captain Norman pärast MK etappi, TIHS 2021

Aga ega loorberitele puhkama saa jääda. Juubeliaastal pandi alus mitmele huvitavale projektile – alguse sai noortele takistusõiduhobustele suunatud võistlussari, millest osavõtt oli rohke. Nelja etapi ja finaali kokkuvõttes oli parim 4-aastane hobune Salton (aret. perek Normannid), keda juhtisid nii Susan Kaleta, Linda Randpere kui ka Andres Zirk ning parim 5- aastane hobune oli Verdict (aret. Talliteenuste OÜ) Urmas Raagiga.

2021. a jääb kindlasti meelde ka mitmete ratsanike õnnetute vigastustega. Pildil Noorhobuste takistussõidusarja 4-aastaste hobuste võitja Salton ja ratsanik Andres Zirk, keda õnnitlevad Susa Kaleta ja Linda Randpere, kes mõlemad Saltonit etappidel esitleda said.

Noorhobuste takistussõidu tšempionaadi 5- ja 6 -aastaste klasside parimad olid samuti eesti sporthobused. Nende ja noorhobuste sarja parimate hulgast välja valitud 10 hobust said esmakordselt oma sooritusvõimet demonstreerida Saku Suurhallis suure publiku ees stiilipunktidele sõidus. Stiilisõitu hindasid Paul Argus ja Raigo Kollom, kommenteeris Katrin Pill. Selle sõidu parimaks osutus Talliteenuste OÜ ja Esthorse Oü poolt kasvatatud Calinka Esqui Linda Randperega sadulas.

Calinka Esqui ja Linda Randpere, TIHS 2021

Veel alustati erijõudluskontrolli pilootprojektiga, mille eesmärgiks oli kokku viia parimad noored hobused ja ratsanikud. Projekti sisenes 10 noort hobust ning 3-kuulise testi võõrratsanikega läbisid lõpuni kokku 8 hobust. ESHKS sai hobuste kohta jõudlusandmeid ja aretajad tagasisidet meie parimatelt ratsanikelt oma hobuste kohta. Edukamaiks näiteks sellest projektist võib tuua Warcellari V (kasvataja Peeter Viiard) ja tema ratsaniku Kullo Kenderi kokkuviimise, kes võtsid võidu noorhobust tšempionaadil.

Kullo Kender ja Warcellari V – 6 aastaste hobuste tšempionpaar

Kevadel enne võistlushooaja algust sai pärast pikka vormimist lõpuks „purki“ pandud sporthobuste aretustäkkude röntgenuurigute nõue ja tingimused, on ju üheks sporthobuse kvaliteedinäitajaks ka tema vastupidavus ning tervis. Möödunud aasta jooksul teiste tõuraamatutega infot vahetades on tulnud korduvalt kinnitust, et see otsus on ESH  mainet kõvasti tõstnud.

20 aastase tegutsemise juures on loodud sooje suhteid sporthobusekasvatajatega üle kogu maailma. Nii väisas tänavu ESHKS- i ühte olulisemat aastasündmust – noorte sporthobuste ülevaatuste finaali – tuntud rahvusvaheline kohtunik, aretaja ja endine ajakirjanik prantslane Bernard Le Courtois. Ta tuli siia otsima eksootikat, kuid pidi tõdema, et meie hobuste põlvnemised on sama rahvusvahelised nagu mujal maailmas. Talle jättis meie sporthobuste aretuse tase väga hea mulje. Nähtut ja kogetut jagas ta sotsiaalmeedia vahendusel paljude kasvatajatega üle kogu maailma.

ESHKS vabatahtlikud ja keskel finaalikohtunik Bernard Le Courtois

Need, kes 20 aastat tagasi eesti sporthobusele aluse panid, võivad ennast lugeda juba teenelisteks sporthobusekasvatajateks. Tänavuse ESHKS finaali mitmete hobuste aretajad, seal hulgas 2-aastaste hobuste vanuseklasside võitjad, on noored ja tublid kasvatajad, kes panevad lootma, et ka järgmised 20 aastat on huvi eesti sporthobuse aretamise ja arendamise vastu jätkuvalt olemas.

Jõudu, motivatsiooni ja rõõmu igasse päeva kõigile sporthobusekasvatajatele!

Pärnu Classic 2021 parim noorhobune Hoshi No Senshi ja tema aretajad perek. Hein ning ratsanik Hanno EllermannAllikas: Hobumaailm

EnglishEstonianFinnish